Hepatit B
Hepatit B Kan Testi

Hepatit B Kan Testi

Hepatit B hastalığı için yapılabilen tüm kan testleri ile ilgili bilgiler bu yazımızda yer alıyor.
4.0 (2 oy)

Hepatit B Kan Paneli 

    Doktorunuzun veya aile sağlık merkezinizin yapılan gözlem ve diğer testler, bulgulardan çıkan sonuca bağlı olarak doktorunuzun kararına göre gerekli bir durum oluşursa Hepatit Kan Testi (Kan Paneli) yapılmasını uygun görebilir. Bu durum da hepatit b kan tahlili için doktorunuzun muayenehanesinde veya aile hekiminizin bulunduğu sağlık ocağında gerekli kan örnekleri kolayca alınabilir.

Hepatit B kan tahlili birden fazla testten oluşur. Bu testlere bağlı olarak doktorunuz bir, çok sonuç çıkartabilir. Bu sonuçlar hepatit b virüsü vücudunuza yeni bulaşmış olabilir, virüs vücudunuzda var fakat tedaviye ihtiyaç duymayabilir, virüs kanınız da var ve hemen tedaviye başlamak gerekmektedir vb. ya da daha fazla sonuç elde edebilir hatta bazı durumlar da 6 hafta veya 8 hafta sonra tekrar kan örneği alabilir.

Hepatit B testlerinin sonucuna bağlı olarak kafanızın karışması muhtemel bir durum olduğundan emin olabilmeniz için kan test sonucunu yazılı olarak isteyebilir, çıkan sonuçların hangi semptom ‘u pozitif hangisi negatif olduğunu okuyarak daha iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Hepatit B kan testi birden fazla testten oluşmaktadır demiştik bu testleri bu yüzden bu testlerin toplamına Hepatit B Kan Paneli testi denmiştir. Kan paneli 3 adet testten oluşmaktadır.

Hepatit B Kan Paneli ‘ nin içeriği,

HBsAg ; Hepatit B kan panelin de bulunan 3 testinin içerisinde bulunan bu HBsAg yüzey antijeni araştırması için yapılmaktadır.

HBsAb (Anti-HBs) ; yine hepatit B kan panel testlerinin içerisin de yer alan HBsAb (Anti-HBs) testi hastanın yüzey antikorlarının durumunu ölçmektedir

HBcAb (anti-HBc ) ; Hepatit B kan paneli testlerinin sonuncusu olan bu HBcAb (anti-HBc ) testi ise hastanın çekirdek antikorlarının durumunu inceleyen bir testtir.

Hepatit “ Hepatit B Kan Paneli “ adlı bu çoklu test en kesin sonuca ulaşmayı sağlayacaktır. Testin kesin çözüm olmasının en büyük sebebi ise birbirine bağlı 3 test gerçekleşmesidir. Hepatit B şüpheniz veya Hepatit B belirtileri taşıyorsanız, mutlaka Hepatit B kan Paneli testini yaptırmalısınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli durumlardan biri ise türkiye ‘ de her 10 kişiden 1’ i hepatit b virüsünü taşımasıdır, ayrıca daha önemlisi her kronik hepatit b veya akut hepatit b hastaları hiçbir belirti göstermemektedir. Bu sorun hala çevresindeki insanlara bulaştırmaya devam etmelerine sebep olmaktadır
 

HBsAg Testi Nedir?

HBsAg testinin sonucu şu şekilde olursa “ HBsAg = +(pozitif) veya reaktif  kişinin Hepatit B virüsü bulaşmış demektir. Hepatit akut ve ya kronik olma ihtimali bilinememekle birlikte kan yolu ile bir, çok hastaya bulaştırabilmektedirler.

HBsAb (Anti-HBs) Nedir?

HBsAb (Anti-HBs) testi gerçekleşmesi sonrası çıkan sonuç “HBsAb (Anti-HBs) = +(pozitif) veya reaktif “ gibi ise Hepatit B virüsünü yenmiş olabilir Hepatit B aşısı etkisini göstermiş ve virüse karşı bağışıklık kazanmış demektir. En önemlisi hepatit b virüsünü bulaştırma tehlikesi taşımamaktadır.

HBcAb (anti-HBc) Nedir?

Hepatit B Kan panelinin 3 testinden sonuncusu olan HBcAb testinin sonucu “HBsAb (Anti-HBs) = +(pozitif) veya reaktif “ ise tek başına yapıldığında bir tanı yapmak zordur. HBcAb testi diğer 2 testle yorumlanarak tanıya yardımcı olarak tamamlayıcı bir göreve sahiptir. Sonuçların birkaç şeklini incelersek atlatılmış olma olasılığı yüksek veya hala virüs mevcut olabilmektedir. Eğer yukarıdaki testlerin pozitif olduğu belirlenmiş ise hastalığın yani virüsün yeni olmayıp iyileşme sürecine girdiğini göstermektedir. Kronik Hepatit B virüsü genelde kronik enfeksiyon şüphesi durumu bu testin (HBcAb) genelde virüsün vücutta var olduğunun işaretçisi olduğu bilinmektedir.

Hepatit B şüpheniz varsa veya herhangi bir hastalık sürecinde iseniz lütfen konu açarak tecrübelerinizi paylaşınız unutmayın ki, www.hepatitb.net tüm hepatit virüsüne sahip olan kişiler için yardımlaşma amacı ile kurulmuştur.

Ayrıca Öneririz,

Hepatit B Tedavisi , Hepatit B Belirtileri , Hepatit B Beslenme ,