Hepatit B
Hepatit B Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hepatit B Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Erken ve doğru teşhis edilen Hepatit B hastalıklarından doğru tedavi yöntemleri ile kurtulabilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Hepatit B’nin tedavisi mümkündür. Bundan şunu anlamalıyız. Hepatit B’li hastada karaciğer fonksiyonlarının normale getirilmesi, karaciğerdeki iltihabın iyileştirilmesi ve kanda dolaşan virüsün yok edilmesi mümkündür.

Karaciğerdeki virüs varlığını sürdürebilir. Bu kısmen olumsuz bir durum olsa da tedavinin olumsuz sonuçlarına halel getirmez.

Hepatit B Tedavisi Nedir ?

Hepatit B tedavisi, kronik hepatit B isek, iltihap giderilecek, ALT ve AST normale dönecek, kanda HBV DNA negatif olacak demektir. Sirozlu hasta isek bu labaratuvar verilerine ek olarak karaciğer fonksiyonlarında düzelme meydana gelecek demektir. Eğer daha ileri dönemde bir hasta isek( örneğin siroz + karaciğer kanseri) ilaç tedavisinin yanına başka tedavi seçeneklerinin de eklenmesi gerekecektir. Son kertede, hasta gecikmiş veya başka nedenlerle tedavi olmamış, tedaviye cevap vermemiş ise karaciğer nakli kronik Hepatit B olup da ilerlemiş hastalarda son derece etkili ve başarılı bir tedavi şeklidir.

Bu nedenle normal şartlarda, Hepatit B’li bir hastanın hastalığından dolayı hayatını kaybetmesi, ya hastalığa çok geç tanı konması artı doğru hekime ulaşamaması artı doğru tedavi imkanlarına sahip olamaması sonucunda meydana gelir. Yada bazı ek problemler nedeniyle karaciğer naklinin yapılamaması sonucu ölüm olabilir. Bu nedenle kronik Hepatit B’li hastaların tedaviyi ihmal etmemeleri gerekir.